Vitamina C ndihmon trupin në këto mënyra

-=0O0-=

Vitamina C ndihmon trupin në këto mënyra

Limonada është një nga opsionet më të shëndetshme kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një pijeje.

Lëngu nga një limon përmban rreth 30 mg vitaminë C, e cila është 33% e 90 mg e dozës së rekomanduar ditore

Vitamina C na mban të shëndetshëm në mënyrat e mëposhtme: Ndihmon në shërimin e plagëve Trupi ynë ka nevojë për vitaminë C për të krijuar kolagjen. Kolagjeni është një proteinë vitale që formon pjesë të indit lidhës, dhe që është e nevojshme për shërimin e plagës.

Forcon imunitetin Vitamina C ndihmon në zvogëlimin e simptomave të ftohjes, lufton viruset dhe bakteret që shkaktojnë sëmundje. Përmirëson thithjes e hekurit Hekuri është thelbësor që qelizat në trupin tonë të mbijetojnë dhe të rriten, transmeton portal arbresh.info Humbje peshe Limonada është e shijshme, dhe në të njëjtën kohë me pak kalori, kështu që është një zëvendësues i shkëlqyeshëm për pije më pak të shëndetshme siç janë lëngjet e gazuara që përmbajnë sheqer të shtuar.

Veshkat Acidi që përmban limoni ndihmon në parandalimin e zhvillimit të gurëve në veshka. Rrit citratet në urinë dhe ato mund të parandalojnë formimin e gurëve në veshka ose të ndalojnë rritjen e gurëve. Fondacioni Kombëtar i Veshkave rekomandon përzierjen e lëngut të limonit ose lëngut të gëlqeres me ujë si një mënyrë për të parandaluar gurët në veshka.

Shperndajeni :
Reklamo Këtu