Do ta adhuroni këtë salcë ekzotike!

Përbërësit:

– ½ qepe e grirë imët;
– 1 grusht koriandër e freskët;
– 1 spec djegës;
– kripë dhe piper, sipas shijes;
– 2 avokado të mëdha të pjekura (shtypni me pirun);
– 2 lugë lëng limoni të gjelbër;
– 2 qepë të reja të grira;
– 1 lugë e vogël susam të zi.


Përgatitja:

Në një enë përzieni qepën, koriandrën, specin, kripën dhe piperin.

Shtypni me pirun në mënyrë që të lirojnë lëngjet dhe aromat. Shtoni lëngun e limonit të gjelbër dhe avokadon.

Përzieni derisa masa të bashkohet, pastaj shtoni qepën e re. Përzieni mirë dhe qitni përbërjen sipas dëshirës.

Mund të përdorni fara susami të zi, nëse dëshironi të eksperimentoni me shijet, mbi sipërfaqe qitni shegë apo kube mangoje.

Ju bëftë mirë!

Shperndajeni :
Reklamo Këtu