Rritet prap numri i rasteve të reja me CO VID-19

Lajmi

IKSHPK ka publikuar raportin ditor rreth situatës me koro navi rus.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 301 raste të reja me kor onavi rus.

LEXO EDHE: Prej sot vendi mund të shkojë në zgjedhje, Kushtetuesja publikon vendimin


Sipas IKSHPK-së, po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe dy persona të cilët ishin të prekur me COV ID-19, kështu duke e çuar në 1.357 numrin e përgjithshëm të vikt imave.

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së:

457 TË SHËRUAR DHE 301 RASTE ME CO VID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 301 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 2 raste të vd ekjes me SARS Co V-2 pozitiv. Rastet e vde kjes janë nga komunat: Fushë-Kosovë 1 rast (80 vjeç), Prishtinë 1 rast (58 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 52.634 raste nga 190.879 persona të dyshimtë në vir usin SA RS-CoV-2 dhe 1.357 raste të vde kjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 457 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 43.835 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.442.

Shperndajeni :
Reklamo Këtu