Nga sot nis vaksinimi në Zvicër

Vaksinimi

Dje pasdite, dozat e para të vaksinave kundër kor onavi ru sit – 107,000 doza – arritën në Zvicër.

Ndërsa skema zyrtare e vaksinimit masiv është vendosur të fillojë më 4 janar, disa kantone do të fillojnë procesin e vaksinimit që më 23 dhjetor.

LEXO EDHE: Moti për sot e ditët në vazhdim, kur priten reshjet e borës?


Disa, siç është zbuluar, nuk do të fillojnë fushatat e tyre të vaksinimit deri më vonë – me Vaud, Nidwalden dhe Graubünden të vendosur për të filluar më 11 janar.

Sipas të përditshmes zvicerane “20 Minutes”, Appenzell Innerrhoden dhe Lucerne do të fillojnë të vaksinojnë individë me rre zik të lartë të mërkurën, 23 dhjetor.

Procesi i shpërndarjes në të gjithë Zvicrën

Fillimi i një programi vaksinimi “është jashtëzakonisht i komplikuar logjistikisht”, tha Ministri Zviceran i Shëndetësisë, Alain Berset.

Kjo është për shkak të infrastrukturës që duhet të vendoset për të ruajtur, shpërndarë dhe administruar vaksinat.

“Në muajt e fundit, ne kemi përgatitur infrastrukturë me depo tepër të ftohta”, tha Aeschbach.

“Sapo të dorëzohen vaksinat, ruajtja dhe vaksinimi do të jenë përgjegjësi e autoriteteve kantonale”.

Nëse është e nevojshme, ushtria gjithashtu do të sigurojë akull për të ruajtur në mënyrë të sigurt dozat, pasi shumica e vendeve nuk kanë ngrirës të specializuar të nevojshëm për të mbajtur vaksinat në temperatura jashtëzakonisht të ulëta.

Vaksina Pfizer, për shembull, duhet të mbahet në -80 gradë Celsius.

Shperndajeni :
Reklamo Këtu
Mundësi punësimi në Gjermani