Katër persona humbën jetën dhe 199 raste të reja me CO VID

Lajmi

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar edhe 199 raste të reja me COV ID-19.

Si pasojë e këtij vir usi kanë humbur jetën katër pacientë.

Nga muaji mars deri më sot si numri i përgjithshëm i të infektuarve me kor onavi rus ka arritur në 52.333.


LEXO EDHE: Zemaj: Kosova siguron 500 mijë vaksina anti-CO VI D19 nga Pfizer

Njoftimi i plotë nga IKSHPK:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.282 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 199 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vde kjes me SA RS CoV-2 pozitiv. Rastet e vde kjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (78, 66 vjeç), Malishevë 1 rast (79 vjeç), Prizren 1 rast (79 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 52.333 raste nga 189.420 persona të dyshimtë në vir usin SA RS-CoV-2 dhe 1.355 raste të vde kjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 430 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 43.378 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.600.

Shperndajeni :
Reklamo Këtu